Poradnik

Kijki trekkingowe jakie wybrać? Omawiamy najważniejsze cechy.

Kijki trekkingowe jakie wybrać? Omawiamy najważniejsze cechy

Kije trekkingowe to niezastąpione wyposażenie na górskie wędrówki, nawet w płaskim terenie. Jednak dobrać kije trekkingowe, to sztuka. Kijki trekkingowe jakie wybrać w tej sytuacji? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kijków trekkingowych i to w dodatku oferujących całą masę różnych wariantów, a rozpiętość cenowa potrafi wprawić w osłupienie. Jakie kije trekkingowe wybrać kupując pierwsze tego typu kije w góry? Poniżej wyjaśniamy i prezentujemy sprawdzone przez nas modele.

Dobrze dobrane kije trekkingowe dają korzyści

Jeśli posiadasz dobrze dobrane kije trekingowe i potrafisz z nich korzystać, przyniosą Ci wiele korzyści na łonie natury. Przede wszystkim stanowią dodatkowy punkt podparcia – pomagają utrzymać równowagę w trudnym terenie o nierównej nawierzchni i odciążają stawy kolanowe na górskim szlaku. Kije trekkingowe są też doskonałym narzędziem do ćwiczeń dla całego ciała, ponieważ podczas chodzenia angażują nie tylko nogi, ale także ramiona, plecy i brzuch. Ponadto, ułatwiają pokonywanie stromych części w nierównym terenie i zbiegów, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijów trekkingowych?

W niniejszym artykule omawiamy najważniejsze cechy, które powinniśmy rozważyć, jakie kije trekkingowe wybrać w góry. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym różnią się kije dedykowane różnym dyscyplinom sportowym jak na przykład kije skitourowe, kije nordic walking czy kije biegowe, znajdziesz artykuł dedykowany temu zagadnieniu tutaj.

Jak dobrać długość kijków trekkingowych?

Torba w lesie z opartymi o nią kijkami trekkingowymi, symbolizującymi wybór idealnego sprzętu - jakie kijki trekkingowe wybrać na wyprawę.

Decydując się na zakup, jednym z kluczowych zagadnień jest, jakie kije trekkingowe wybrać, aby idealnie spełniały nasze oczekiwania. Podstawowym kryterium, które powinno przy tym kierować naszą decyzją, jest dobranie długości kijków trekkingowych. To z kolei ma bezpośredni wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo podczas wędrówek. Aby dokładnie dobrać długość kijków trekkingowych, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim, długość kijków trekkingowych powinna być dostosowana do naszego wzrostu. Standardowa metoda polega na trzymaniu kijka pionowo, tak aby rękojeść znajdowała się na wysokości biodra. Łokieć powinien tworzyć kąt prosty, co zapewni nam naturalną pozycję podczas chodzenia. Warto także zwrócić uwagę na możliwość regulacji długości kijków, co jest szczególnie przydatne na różnorodnym terenie.

Następnie, ważne jest zwrócenie uwagę na materiał, z jakiego wykonane są kije. Lżejsze materiały, takie jak aluminium czy włókno węglowe, oferują komfort oraz redukcję wagi kijków trekkingowych, co jest niezwykle istotne podczas długich tras.

Dodatkowo, warto rozważyć zakup kijków z wymiennymi końcówkami kijów trekkingowych. Różne końcówki kijów trekkingowych, pozwalają na dostosowanie ich do różnych typów podłoża, co z kolei przekłada się na większą uniwersalność oraz bezpieczeństwo podczas trekkingu.

Ponadto, warto zwrócić uwagę przy zakupie na dodatkowe funkcje, które mogą znacząco zwiększyć komfort korzystania z kijami trekkingowymi. Przykładowo, systemy antywibracyjne, ergonomiczne rękojeści czy też regulowane paski mogą znacząco wpłynąć na doznania z korzystania z kijków trekkingowych.

Dobierając kije trekkingowe, warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie na ich długość, materiał wykonania oraz dodatkowe funkcje, które mogą znacząco zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówek.

Wytypowaliśmy 6 cech kijów trekkingowych, które decydują o ich komforcie i długotrwałej użyteczności w górskich warunkach.

1. Właściwie składane kije trekkingowe

Kije trekkingowe w góry powinny składać się z trzech segmentów. To umożliwia złożenie kijków w taki sposób, że ich długość to około 60 – 65 cm. Odpowiada to średniej długości korpusu ludzkiego ciała. Dlaczego to istotne ? Otóż kiedy znajdziemy się na bardzo stromym podejściu, będziemy musieli przytroczyć kije do plecaka, aby rękami łapać się skał i łańcuchów. Wtedy, złożone i przytroczone kije nie będą nam przeszkadzać. Dla porównania, kije do nordic walking, które są popularne wśród entuzjastów nordic walking i często składają się z dwóch segmentów, po złożeniu będą miały 1 m / 1,20 m długości. Kiedy takie kije przytroczymy do plecaka, będą one zza niego wystawać do góry i notorycznie uderzać nas w głowę, albo wisieć pod plecakiem. Ta druga sytuacja jest szczególnie niebezpieczna podczas schodzenia po stromych zboczach. Kije potrafią się zaczepić o skałę za nami, a gdy zrobimy krok w dół dosłownie „popchną” nas w plecy, co jest ogromnie niebezpieczne w wysokich górach. Dobre kije trekkingowe w góry to modele, które zwiększają komfort użytkowania i bezpieczeństwo wędrówki.

2. System zapięcia kijów trekkingowych

System zapięcia blokuje kije trekkingowe na żądanej przez nas wysokości i zabezpiecza przed ich składaniem. Regulowane kijki trekkingowe poprzez dopasowanie do wzrostu użytkownika zwięszkają bezpieczeństwo i zapewniają większy komfort. Dodatkowa regulacja długości zachodzi wraz ze zmianą stopnia nachylenia terenu czy przejściem przez trudny teren po nierównym podłożu. Co do zasady kije trekkingowe składane posiadają dwa rodzaje systemów zapięcia: skręcany lub zatrzaskowy.

a) System zapięcia skręcany

Tańsze kije trekkingowe najczęściej posiadają system skręcany. Chcąc dopasować długość kijów trekkingowych do naszych potrzeb najpierw kręcimy segmentem kijka, aby poluzować system rozporowy w środku, a następnie wysuwamy go na żądaną długość i kręcimy segmentem w przeciwną stronę, aż poczujemy mocny opór. Istotnym jest, by oprzeć się mocno o kije i sprawdzić, czy skręcone elementy nie zsuną się pod naszym ciężarem. Jeśli tak, to oczywiście dokręcamy mocniej. Ten rodzaj zapięcia zazwyczaj posiada wbudowany system amortyzacji Anti Shock, który powoduje, że kijki trekkingowe przekazują trochę mniej drgań do naszych nadgarstków – zawsze pomocne, ale w naszej opinii nie jest to niezbędny element na pieszą wyprawę.

Skręcany system blokowania posiada kilka małych minusów, które mają wpływ na komfort użytkowania w górach:.

  • Po pierwsze, trochę trwa zanim ustawimy wysokość na wszystkich segmentach.
  • Po drugie, system rozporowy znajduje się całkowicie wewnątrz kijów. Składa się na niego kilka drobnych elementów z metalu i plastiku, które łatwo ulegają zabrudzeniu i aby zapewnić im długie życie, dobrze jest raz na czas wyczyścić poszczególne segmenty w środku.
  • Największe problemy mogą się jednak pojawić, jeśli weźmiemy takie kije trekkingowe na wycieczkę w sezonie zimowym. Jeśli do środka dostanie się wilgoć (a tu może zadziałać nawet zmiana temperatury pomiędzy tą, którą mamy w domu a na zewnątrz), system rozporowy może zamarznąć. W tym przypadku albo będziemy mieli problem kije trekkingowe rozłożyć albo przeciwnie – nie dadzą się skręcić. Ratunkiem wtedy bywa termos z gorącą herbatą, ale kto chce marnować dobry napitek na rozmrażanie kijków?

Należy jednak pamiętać, że posiadanie na szlakach nawet podstawowych kijów znacznie ogranicza ryzyko upadku oraz odciąża kolana i stawy podczas trekkingu, więc nawet najprostsze rozwiązania są użyteczne. Jakie kije trekkingowe wybrać w tej kategorii? W naszej ofercie znajdziesz modele polskiego producenta Viking, który oferuje dobrą jakość w konkurencyjnej cenie:

Kije trekkingowe składane wyposażone w system blokady skręcany – przykłady:

VIKING NELIO PRO

Dobre kijki trekkingowe Viking Nelio Pro, idealne dla entuzjastów trekkingu górskiego, prezentujące się elegancko i profesjonalnie.
Viking Nelio Pro

Viking Nelio Pro to naprawdę lekkie kije trekingowe ze skręcanym systemem blokowania. Wykonane z aluminium, wyposażone w stalowe groty i system Anti-Shock. Piankowa rączka
z przedłużonym uchwytem, niska waga (1 kijek 240 g) i dobra cena sprawiają, że jest to częsty wybór w naszym sklepie stacjonarnym.

VIKING KALIO

Model Viking Kalio przedstawiony jako opcja przy rozważaniu, kije trekkingowe jakie wybrać, dla komfortowych wędrówek po górskich szlakach.
Viking Kalio


Viking Kalio to jeden z podstawowych modeli naszego rodzimego producenta. Wykonane z aluminium, posiadają system Anti-Shock, stalowe groty i profilowany uchwyt (rękojeść) z PCV. Te kije trekkingowe ważą 295 g każdy.

b) System zapięcia zatrzaskowy

Kije trekkingowe z system zatrzaskowym to bardzo wygodne rozwiązanie, które można spotkać już w kijach, których cena lekko przekracza 100 zł. Element, który zaciska się na segmencie jest całkowicie na zewnątrz, dzięki czemu ten system blokowania jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i nie ulega tak łatwo awariom. Jest również bardzo poręczny. Otwieramy klapkę, wysuwamy segment – zamykamy klapkę, ot tyle. To szybkie i pewne rozwiązanie figuruje w setkach wariantów od plastikowych, aluminiowych, aluminiowo-plastikowych, po lekkie stopy tytanu.

Kije trekkingowe składane wyposażone w zewnętrzny system blokowania zatrzaskowy – przykłady:

LEKI MAKALU LITE AS

Model Leki Makalu Lite AS jako idealny wybór na ilustracji, pokazujący, jak dobrać kije trekkingowe dla optymalnego wsparcia podczas wędrówek.
Leki Makau Lite AS

Leki Makalu Lite AS to kije trekkingowe o niskiej wadze – 258 g '/ kij, z bardzo wygodnym system regulacji SpeedLock+ . Dodatkowo wzbogacone o system antywstrząsowy Anti Shock, co nie jest powszechną praktyką dla kijów z zatrzaskowym systemem regulacji.

VIKING TEHO

Kije trekkingowe Viking Teho z zewnętrznym systemem blokowania zatrzaskowego, prezentujące, jak dobrać kije trekkingowe dla bezpiecznego i komfortowego trekkingu.
Viking Teho – zewnętrzny system blokowania zatrzaskowy

Viking Teho to model posiadający zewnętrzny system blokowania na zatrzaski o wadze 265 g '/ kij. Wyróżnia się dużą średnicą segmentów, przez co zachowują dużą stabilność (nie drgają) nawet gdy są bardzo rozsunięte.

System zapięcia skręcany, czy zatrzaskowy? Który lepszy na dłużej?

Jako pewniejszy i częściej polecany na górskie wyprawy uznaje się system zatrzaskowy. Jednak zarówno pierwszy, jak i drugi system potrafi w kijach trekkingowych służyć długie lata. Jeśli chcesz używać kijów zimą, zdecydowanie polecamy system zatrzaskowy. Z naszego doświadczenia: w przypadku całej masy “takich samych, ale różnych” systemów zatrzaskowych, jakość i trwałość podążają zazwyczaj za ceną.

3. Rękojeść kijów trekkingowych

Słabiej wyposażone modele charakteryzują się rękojeścią kija z plastiku lub gumy. Materiały te są stosunkowo ciężkie i przy częstym lub długim używaniu mogą szybko narobić nam odcisków.

Półkę wyżej spotykamy się z piankowymi rękojeściami kija, które są wygodniejsze, milsze w dotyku i lżejsze. Pianki o wysokiej gęstości nie odkształcają nawet przy długim użytkowaniu. Jeśli rękojeść kija ma dobre, głębokie profilowanie możemy być pewni, że nawet spocona dłoń nie będzie się z niej zsuwać.

Ulubionym przez nas materiałem używanym do wykonania rękojeści jest korek. To naturalny surowiec, który dobrze pochłania wilgoć z dłoni i zapewnia dobre trzymanie. Nowoczesne kije trekkingowe coraz częściej zapewniają świetną technologię dbając o ekologię.

W ocenie rękojeści kijów trekkingowych oprócz materiału z jakiego jest wykonana istotnym elementem jest uchwyt z przedłużeniem. Taki dodatkowy fragment pianki pod rękojeścią jest niesamowicie użyteczny, gdy chodzimy z kijkami. Pozwala szybko “skrócić” kijki trekkingowe jednym ruchem ręki – łapiąc go pod rękojeścią.

Rękojeści kijów trekkingowych – przykłady:

LEKI LEGACY

The Leki Legacy model is solid and functional, an ideal choice for people wondering which trekking poles to choose for their hikes.
Leki Legacy – plastik stylizowany na korek

Leki Legacy – to kijki wyposażone w plastikową rękojeść stylizowaną na korek. Rękojeść jest bardzo ergonomiczna i świetnie leży w dłoni, a głębokie wcięcia poprawiają przyczepność. Zaokrąglona powierzchnia podparcia jest przemyślanym rozwiązaniem szczególnie docenianym w zejściach.

VIKING LHOTSE

Viking Lhotse z rękojeścią z przedłużonym chwytem wykonaną z pianki, podkreślając ergonomię i komfort trzymania kijków trekkingowych na szlaku.
Viking Lhotse – Rękojeść z przedłużonym chwytem
w całości wykonaną z pianki

Viking Lhotse prezentuje rękojeść z przedłużonym chwytem w całości wykonaną z pianki. Perforowanie poprawia odporowadzanie wilgoci i zapewnia pewniejsze trzymanie. Przedłużony chwyt to nieoceniona wygoda, gdy na długich zejściach pojawiają się kótkie wypłaszczenia terenu i wygodniej iść z krótszymi kijkami trekkingowymi. Tu, wygodnie łapiemy kij niżej i gotowe!

VIKING STIG

Viking Stig z perforowaną rączką z gumy, pokazujący, jak komfortowe mogą być kijami trekkingowymi podczas eksploracji terenów górskich.
Viking Stig – perforowana rączka z gumy

Viking Stig to niedrogi, rekreacyjny model. Posiada perforowaną rączkę z gumy, która jest dobrze wyprofilowana i zapewnia wygodny uchwyt.

.

VIKING BAMBU

Viking Bambu z unikalną rękojeścią: plastikowy top, perforowany korek i zakończenie z pianki, ilustrujący, jak dobrać kijki trekkingowe dla komfortu.
Viking Bambu – Rękojeść : plastikowy top, naturalnie perforowany korek i zakończenie z pianki

Viking Bambu to kije w szacie graficznej imitującej bambus. Materiały z jakiego zostały wykonane elementy rękojeści to od góry z: plastiowy top, naturalnie preforowany korek i zakończenie z pianki. Plastikowy poszerzony top daje pewne i wygodne oparcie gdy przy schodzeniu trzymamy kije „nachwytem”. Perforowania korkowego fragmentu dodatkowo poprawiają przyczepność.

4. Pasek kija

Kije trekkingowe posiadają pasek na stałe przyczepiony do rękojeści. Warto zwrócić uwagę, czy materiał wykonania jest miły dla nadgarstka i czy nie posiada wystających szwów, które mogą powodować otarcia. Często spotykane są paski z wszytą miękką pianką, bądź paski z gładkiego, miękkiego i cienkiego materiału. W kijach z wyższej półki modele posiadają również takie rozwiązania jak bezszwowe, trójwarstwowe taśmy.

5. Wymienne groty w kijkach trekkingowych

Ostre zakończenie kijków, tak zwany grot, to najczęściej bardzo twardy węglik spiekany, który wytwarza się z węglików metali takich jak wolfram czy tytan, które są bardzo wytrzymałe. Jeśli jednak przemierzamy długie odległości po skalistym terenie, po roku czy dwóch może okazać się, że zdarliśmy groty. Na szczęście, ten element da się wymienić niemal w każdym rodzaju kijów. Wymiana grotu z plastikowym zakończeniem wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, więc warto zwrócić się do serwisu. Jeśli jednak kije pozwalają na wymianę tylko stalowego grotu, to cały zabieg przeprowadzić można samodzielnie z pomocą kombinerek.

Pamiętajmy jednak, że zdarcie grotów potrafi zająć nawet kilka lat wędrówek, więc nie powinien to być decydujący czynnik zakupowy.

6. Dodatkowe akcesoria

Jeśli kupowane przez nas kijki trekkingowe posiadają dodatkowe akcesoria takie jak gumki na groty, talerzyki na śnieg, jest to jak najbardziej pomocny i przydatny zestaw. Jeśli jednak producent sprzedaje same kijki, nie martw się – wszystkie te akcesoria z łatwością dokupisz kiedy będą Ci naprawdę potrzebne.

Viking – gumowe końcówki

Gumowe końcówki na grocie kijów, idealne na asfalt, z poradą jakie końcówki do kijków wybrać w góry dla bezpiecznego trekkingu.
Gumowe końcówki zakładane na grot kijów, gdy spacerujemy po asfalcie

Viking – letnie talerzyki do kijów

Letnie talerzyki do kijów, idealne na piasek, z rekomendacją kijki trekkingowe jakie wybrać dla różnych terenów.
Letnie talerzyki do kijów na piasek

Viking – wymienne groty

Groty, kluczowe elementy wymienne w kijkach, ukazujące, jakie kije trekkingowe wybrać dla trwałości i funkcjonalności na szlaku.
Groty – elementy wymienne w kijkach

Kijki trekkingowe jakie wybrać – Podsumowanie

Kupując kijki trekkingowe do chodzenia po górach, najważniejsze jest, aby składały się na długość około 60 cm. Im więcej i wyżej chodzimy, tym bardziej zaleca się, by kije trekkingowe składane posiadały zatrzaskowy system zapięcia. Pozostałe elementy będą wpływać na łatwość obsługi i wygodę użytkowania podczas trekkingu, ale powiedzmy, że są drugorzędne. Sporo będzie zależeć od naszego budżetu. Jeśli zależy nam na trwałości, lepiej kupić tańsze kije renomowanego producenta. Modele te będą miały mniej udogodnień, ale z pewnością przemierzą z nami wiele kilometrów. Jeśli budżet pozwala na więcej, wygoda, szybkość i lekkość kijków mają znaczenie. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru, korzystanie z kijów trekkingowych to ułatwienie podczas górskich wędrówek i dodatkowy atut dla zdrowia oraz treningu całego ciała, podobnie jak korzystanie z kijów do nordic walking może poprawić Twoją kondycję podczas regularnych spacerów.

author-avatar

O Bartosz Kossewski

Rodowity Zakopiańczyk wychowany pod stokami Gubałówki. Outdoor i góry poznałem i pokochałem od kuchni. Na nartach i snowbowardzie jeździć uczyłem się nim dobrze przyswoiłem sztukę chodzenia. Od 2010 roku każdą zimę spędzałem w serwisach narciarskich odnajdując w tym fachu sztukę i pasję. W 2014 roku dołączyłem do Mountain Explorers podejmując pracę w najwyżej położonym serwisie narciarskim w Polsce, na szczycie Kasprowego Wierchu. Trzy lata spędzone na szczycie "Świętej Góry" połączyły moją pasję do nart z zamiłowaniem do szeroko pojętego outdooru. Od 2018 roku pogłębiam wiedzę w sklepie Mountain Explorers dbając o wybór najlepszych produktów, które prezentujemy w sklepie stacjonarnym i online.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *